Informacje dotyczące obchodzenia Wielkiego Tygodnia w naszej parafii

Drodzy Parafianie,

W związku z zaistniałą sytuacją i wytycznymi J.E. Biskupa Mariana Rojka, informujemy o zmianach związanych z obchodzeniem Wielkiego Tygodnia.

W pierwszy piątek nie będzie odwiedzin chorych.

 

Godziny mszy i nabożeństw Wielkiego Tygodnia:

Niedziela Palmowa – godziny mszy świętych pozostają bez zmian.
Nie będzie procesji, będzie błogosławieństwo palm bez poświęcenia wodą święconą.
Po drugiej mszy św. jest wystawienie Najświętszego Sakramentu, Gorzkie Żale i zmiana tajemnic różańcowych.

Wielki Czwartek – godz. 17:00 – Msza Wieczerzy Pańskiej. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy. Modlitwy i adoracja do godz. 21.00 zakończona Apelem Jasnogórskim.

Wielki Piątek – Od godz. 10.00 możliwość adoracji Pana Jezusa w kościele.
O godz. 17:00 – Droga Krzyżowa i nabożeństwo liturgii Wielkiego Piątku.
przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.
adoracja Grobu Pańskiego do godz. 22.00.

Wielka Sobota – Od godz. 10.00 adoracja Grobu Pańskiego.
O godz. 17:00 – Liturgia Wigilii Paschalnej
– po liturgii adoracja Grobu Pańskiego do godz. 22.00

Niedziela Wielkanocna – Msza Rezurekcyjna godz. 6:00 bez procesji, oraz msza św. o 11:30.

Poniedziałek Wielkanocny – Msze św. o godz. 8.00, 11.30.

 

Ponieważ w Wielką Sobotę nie ma poświęcenia pokarmów w kościele, wierni odmawiają modlitwę błogosławieństwa w Niedzielę Wielkanocną, podczas rodzinnego śniadania wielkanocnego:

Formuła modlitwy:

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

Z Ewangelii według św. Mateusza:
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane.”

Po odczytywaniu tekstu przewodniczący mówi:

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć wraz z nimi posiłek; prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy, mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.
Chlebie żywy który zstąpiłeś z nieba i w Komunii św. dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów.
Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia.
Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej, tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

(chwila ciszy)

Módlmy się za wszystkich, którzy cierpią z powodu epidemii koronawirusa. Niech Bóg w swoim miłosierdziu oddali od nas to niebezpieczeństwo. Niech umocni chorych, podniesie na duchu zalęknionych, udzieli mądrości i wytrwałości wszystkim spieszącym im z pomocą, a zmarłych doprowadzi do wiecznej radości w niebie.

Ojcze nasz…

Chwała Ojcu…